עשן הקטורת

שאלות כלליות

כתוב במקורותינו שעמוד הקטורת היה מיתמר ועולה כמקל, מעולם לא נצחה הרוח את עמוד הקטורת וכו'. והרי, מזבח הזהב היה בתוך ההיכל, ולא היה פתח בתקרת ההיכל (למיטב ידיעתי), מהיכן היה יוצא עמוד הקטורת החוצה ?

קרא עוד

הקדש ביכורים ושקלים

שאלות כלליות

יש לי שאלות על המשנה האחרונה במסכת שקלים האומרת: "המקדיש שקלים וביכורים הרי זה קודש, ר"ש אומר האומר ביכורים קודש אינן קודש". 1. איך נפסקה ההלכה: מי שהקדיש ביכורים ושקלים בזמן שאין בית המקדש, האם הם נתפשים בקדושה או לא? 2. האם יש היבט אמוני בשאלה הזאת : אם יהודי מצפה שנתחיל לבנות את בית המקדש, אז למה שלא יפריש ביכורים, אולי נספיק לבנות לפני שהם ירקבו? (לכתחילה לא עושים את זה מחשש מעילה, אבל השאלה על העיקרון).

קרא עוד

האם ניתן לשדר את מה שקורה במקדש למקומות אחרים?

שאלות כלליות

האם ניתן להתקין מצלמות בתוך שטח המקדש ולשדר למסכים מחוץ למקדש וכן לחו"ל (כמו המצלמות שיש בכתל)?

קרא עוד

מי חטאת

כלי המקדש

מדוע הוצרכו לשאוב מים ממעיין השילוח לצורך מי חטאת, ולא שאבו מאמת המים העוברת בעזרה.

קרא עוד

כיצד אפשר לעשות פרה אדומה, כשכולנו טמאי מתים כרגע

כלי המקדש

שאלה: היום כולנו טמאי מתים. כיצד נטהר כאשר תמצא פרה אדומה. הרי רק טהורים יכולים לעסוק בהכנתה. גם מה שכתוב בגמרא שפרחי כהונה מושיבים אותם על גבי לוח שעל גבי שור בשאיבת המים - לכאורה לא מספיק.

קרא עוד

האם אפשר להשתמש בפרה אדומה שהונדסה גנטית

כלי המקדש

הייתי רוצה התייחסות הלכתית בנוגע לפרה אדומה והמדע. המדע בימינו מתפתח מאד ומאפשר הנדסה גנטית של צמחים, בע"ח וגם באדם. בהנדסה גנטית ניתן לבחור תכונה רצויה לחיה, אחרי שמבודדים את תכונותיה, ומבינים איזה גן גורם לתכונה. אם המדענים ישקיעו מאמצים בפיצוח המבנה הגנטי של פרה, לא ירחק היום, שיוכלו באמצעות הנדסה גנטית ליצור פרה אדומה. השאלה שלי האם ניתן להשתמש בפרה זו כדי לכפר על עם ישראל? אם לא, איזה בעיות הלכתיות מונעות מלהשתמש בה?

קרא עוד

מה היה תפקיד שני הקתילוקים במקדש?

שאלות כלליות

מה היה תפקיד שני הקתילוקים במקדש?

קרא עוד

מה מותר לעשות עם המנורה מבחינת איסור מעילה?

שאלות כלליות

כאשר יבנה המקדש, מה מותר לעשות עם המנורה מבחינת איסור מעילה? האם מותר לצלם את המנורה שבמקדש, לתלות את התמונה בבית? האם יהיה מותר לי לעמוד ליד המנורה, ושצלם יצלם את זה למזכרת עבורי?

קרא עוד

מים חיים של מי חטאת וטבילת מצורע

כלי המקדש

שמעתי שלעניין "מים חיים", כגון, למי חטאת ולטבילת מצורע, צריך שיהיה מעיין נביעה ממי תהום ולא מעיין קרסטי [=מעיין שיכבה, חלחול מי גשמים]. האם זה נכון? האם יש מקור לכאן או לכאן?

קרא עוד

כלי אבן של מכון המקדש

כלי המקדש

שמעתי שיש כלי אבן, שהכין מכון המקדש ללשכת האבן (פרהדרין) ולפרה אדומה. למה הם משמשים? והאם צריך גם כיום להשתמש בהם לצורך הכנת הפרה האדומה?

קרא עוד

מיקום שריפת הפרה אדומה

כלי המקדש

הרדב"ז על הלכות בית הבחירה (ו,א) כותב שמכיון שאנו רואים שהר הזיתים גבוה יותר מהר הבית, א"כ היה אפשר לעשות את הפרה אדומה, בלי כל בעיה, במרומי הר הזיתים, והוא מתרץ שהיו עושים אותה במקום יותר נמוך, ואמנם הא גופא קשיא, למה לא עשו במקום גבוה יותר וכי לא עדיף לעשות כך, בשביל שיוכלו לעשות חומות גבוהות לבית המקדש? עוד כתב הרדב"ז תירוץ נוסף, שהר הבית כיום הוא נמוך ממה שהיה, ולכאורה זה תמוה, כי לפי מה שהבנתי, הרי, אדרבה, רוב הגובה של החומות של הר הבית נמצא קבור באדמה, כמו שרואים במנהרות הכותל וא"כ, אדרבה, הר הבית היום גבוה יותר.

קרא עוד

כמה מחברי הסנהדרין חייבים לדעת את כל השפות?

כלי המקדש

כמה מחברי הסנהדרין חייבים לדעת את כל השפות?

קרא עוד
שאל את הרב
 

יש לכם שאלה?

מלאו את הטופס, ורב ממכון המקדש יחזור אליכם במהרה עם התשובה :)

תודה רבה!

קיבלנו את שאלתך ונשתדל להחזיר תשובה בהקדם האפשרי.